Hello world!

Welcome to WordPress.com. This is your first post. Edit or delete it and start blogging!

Posted in Uncategorized | 1 Comment

Deputetve

Maskarenj e sharlatane
Ka Shqipnia ane e mban
Nuk po them se jan’ shum’
Por jan’ boll sa me prish pun’
… See More
Perfaqesues te popullit t’ vet
Si mund t’quhen deputet
-"Dua te shoh voten time"
Nje kerkese jo legjitime.

Depute pa kurrefare burrnijet
Shkojne e hyjne n’greva urijet
Me ju dhane nga nje tufe me lop
Se me kto s’shkohet n’Europe.

Vagabonda e hipokrit’
Kongresmen te kthym n’ bandit’
Iku koha e Dulles se madh
S’keni ma se ku me u fal"

Mos u sillni si qen rrugaqa
Fytyrndyte e langaraqa
Mbani rregull e qetesi
Se ka ngordh Nana parti.

Populli ju ka zgjedhe me vota
Jo mu marr’ me Pune t’kota
Ulni kryt e mblidhni mendt
Shpejt te hyni n’parlament .
Thursday at 11:52pm

Posted in Uncategorized | Leave a comment

bio

Biography

Gjergj Luigji Lacuku was born in Albania in 1971.His childhood and teenage years years were spent under the most repressive regime in Europe.His country was ruthlessly governed by a Stalinist style, carried even farther by the tiranny of Hoxha’s regime.However, Gjergj never gave up his hope and dreams that one day his beloved country will be free from the iron fist of communism.Gjergj was determined to do his best in a society where its doors were closed for the members of dissident families.In school, he tried for excellence and soon excelled everyone.Seeing no future of whatsoever in his homeland, he embarked on e very dangerous mission. In November 1990, he escaped from Albania as the communist regime was doing everything possible to hold on to its power.Passing the border was a matter of life and death, but this time life had guided Gjergj in its path to save him from the murderers of a bloody regime.Gjergj always carries in his memory those brave people who dared to challenge the red beasts.He thanks God that made his escape possible and with deep respect remembers those fallen heroes that never made it on the other side. In Gejrgji’s mind there was only one place; "Eldorado- La Terra Promessa.Listening to "Voice of America" radio station during the communist reign, played an important role in nourishing him with a great love for American socitey. The day to experience the American dream seemed to close in his horizon.He was amazed that people of different cultures, backgrounds and religions were able to live in peace ,harmony and understanding.Gjergj posesses a great admiration for foreing languages and literature.He is a member of the "International Society of Poets" and the "Albanian-American Writers Association." Since 1994, he lives in Florida and works for Citigroup Company.

Posted by Gjergji at 5:23 PM

0 comments:

Post a Comment

Subscribe to: Post Comments (Atom)

About Me

Gjergji

About Me Jam lind e rrite ne fshatin Beltoje te Shkodres prane lumit Drin nga ku mund te veshtroja bukurite natyrore te venlindjes.Ne veri shifen malet e nalta si Maranai dhe Cukali,ndersa ne veriperendim asht Mali i Taraboshit qe i ban roje Liqenit, Bunes dhe Drinit te cilet bashkohen ne harmoni te kambet e kalase se Rozafes nen tingujt qeillor te Kishas se Zojes se Shkodres.Ne anen tjeter shtrihet deti Adriatik me valet eternale.Ne vitin 1990 u arratisa nga Shqipnia per te i ba andrrat e mia realitet.Tue jetue nen thundren e kuqe ku te ditunit ishin pjelle e injorances dhe te drejtit vepronin me ligjet e xhelatit,vec andrrat tirani nuk kje ne gjendje me na i burgose.Cdo gja tjeter ishte vecse nje burg i madh.Shkruej vazhdimisht si e vetmja menyre per te mos harrue kurre ate cka bani terrori i kuq per pese dekada rresht.Asht nje obligim moral i joni per te ju tregue brezave te ardhshem fytyren anti-njerzore te komunizmit, terrorin, gjakun dhe urine qe ushtruen ndaj nje populli te pafajshem. Por ngadhnjimi jone asht ne falje, sepse edhe Jezusi pat thane keto fjale tek po e gozhdonin,"Fali Zot se s’dijne c’ka bajne"

View my complete profile

 
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Ne Aeroportin “NAN’ TEREZA”

Pista e aeroportit e trishtueme m’duket
dhe gjurmet e mija mbajne arome lotesh
-Ketu edhe xhamat perreth si altar lutjesh
jan’ veshe me avullin e shpirtrave mergimtar’.
Jane lotet e ndarjebashkimeve
qe ma kan xan pajen e syve.
Askund s’ndihet kanga e zogjve
e fluturim nji tufe dallendyshe
shtegton veshun zi.
 
Posted in Travel | Leave a comment

Talking about Christmas in my childhood and today

 

Quote

Christmas in my childhood and today

As we grow up, our lives change and with that our thoughts, dreams and future.However, what remains still the same are those unforgetable moments of our childhood days.What I rememer the best and the most are my childhood Christmases.Therefore,looking back to those memories, I see that my Christmas of today is different from that of my childhood in various ways.

First of all, I grew up in Albania, a country where religion was outlawed;therefore,celebrating Christmas was not easy.Nevertheless, I remember Christmas time as a time of family hapiness.My parents tried to do anything they could to make my Christmas a time of joy, pride, and to embody in me the true meaning of my own religion which was outlawed by the communist government. In contrast, today I am able to celebrate my Christmas freely here in the USA. It gives one a great joy, regardles of their religion, when hearing people saying to each-other "Merry Christmas". In my childhood, there was no Santa Clause or any Christmas decoration of any kind.

While in America or in other parts of the free world, Christmas captures the attention of everyone,in my childhood Albania there was nothing that would remind me of Christmas.Since religion was abolished,there was nothing about Christmas,neither in the media nor in the city streets of my country.The only sing and atmosphere of Christmas during my life in Albania was inside the house because it was highly risky to celebrate it publicly.Also, I remember that I could only exchange Christmas gifts with my family members, relatives and close friends.

Another way that makes my Christmas of today so different from those of my childhood is that I am away from my family and friends. Although I do have everything to make my Christmas the best time of the year, I still miss that simple joy I had when I was with my family. In contrast of my childhood, the Christmas of today seems to go by so quickly that soon is forgotten by the fast pace of my life.

Regardless of the differences in my childhood and today, Christmas will always remain the best time of the year, a time that brings with it happiness, joy and inspiration. In one way or another, Christmas reminds us who we are and serves as a revival of our own human values

Posted in Books | Leave a comment

LARG

Posted in Uncategorized | Leave a comment

I Burgosuni

Bie shi,gjimon stuhia
ushton moti an’ e mban
mbyllun n’burg me shkon rinia
lidhun n’pranga dur e kamb’
 
dhe nji zhurme kur degjohet
me trondit, me mbush me ankth
shpirt e zemer m’dritherohet
prej torturave qe fund s’kan
 
hapet dera, hyn xhelati
me nji mask qe mban ne kry
ferkon duart porsi Pilati
si guxon me u quejt njeri
 
mure t’errta ly me gjak
nji errsine plot trishtim
ah, moj dere; kurr mos u hap!
bahu rrase e vorrit tim.
 
 
I kushtohet gjithe atyne qe hoqen kalvarin ne burgjet e tmerrshme komuniste vetem se kerkonin ate cka natyra na kishte dhurue: Lirine, te drejtat themelore dhe te pamohueshme, por ne nji sistem te kuq sadist ne jetonim ne mbretnine e Had-it.
Posted in Books | 1 Comment

eternity

Posted in Uncategorized | Leave a comment

VENDLINDJA

KAM ME U TRETE N’KURBET TE ZI KAM ME VUEJT, ME KJA SI FMI POR UN’ KURR’ S’KAM ME T’HARRUE O VENDLINDJE-DHE(TOKE) I BEKUE
Posted in Uncategorized | Leave a comment

ciao

Posted in Uncategorized | Leave a comment